O intervenție aparte. Light House, Croația

ARHITECTURĂ DE INTERIOR: OFIS Arhitekti TEXT: Matevž Granda, Anca Rotar FOTO: Tomaž Gregorić

Pe insula Cres din Croația, intervențiile arhitecturale sunt limitate datorită densității țesutului istoric, accesibilității limitate și dificultății livrării de materiale. De aceea, fiecare gest trebuie să fie pragmatic și deliberat. Acesta a fost și cazul proiectului de renovare al unei mici case de piatră situată pe colțul unei piațete, cu trei niveluri, plus o mansardă, și camere de numai 3 x 3 m. Caracterul solid, durabil al structurii existente a permis păstrarea pereților perimetrali, în timp ce, pe dinăuntru, casa a fost complet remodelată. Rezultatul îmbină nostalgia trecutului cu un aer de modernitate relaxată.

Într-o primă fază, interiorul a fost golit în totalitate, iar mezaninul existent a fost eliminat. Apoi, o structură ușoară din lemn a fost inserată în perimetrul liber pentru a face casa locuibilă, în același timp servind drept o piesă unică de mobilier multifuncțional. Deși, la o primă vedere, gestul pare unul de o simplitate radicală, el a presupus un proces de construcție extrem de minuțios. Astfel, realizarea structurii a pornit de la un element de bază – scânduri cu secțiunea de 4 x 4 cm –, care au fost asamblate la fața locului cu deosebită atenție pentru a umple golul de piatră.

Capacitatea portantă a inserției este asigurată de trei cadre ce integrează instalațiile electrice, iluminatul și întrerupătoarele. La mezanin, toate suprafețele sunt transparente și au o grosime de numai 4 cm, nivelul fiind definit de ritmul plin-gol al rețelei de scânduri. În acest mod, spațiul disponibil este optimizat, iar atmosfera creată este una cu totul aparte. Luminatorul zenital prevăzut în acoperiș iluminează spațiul pe întreaga înălțime, generând un joc captivant de lumini și umbre.

În cadrul interiorului transparent, intimitatea este asigurată printr-o serie de nișe prevăzute la fiecare nivel, care pot fi folosite ca zone de relaxare sau de dormit, închise cu draperii. La parter au fost amenajate o bucătărie cu loc de dining, în timp ce etajul 1 este ocupat de un spațiu de living ce poate fi transformat în dormitor, iar la etajul 2 se regăsește un dormitor suplimentar. Fiecare dintre cele două etaje este deservit de o mică baie, una cu duș și lavoar, iar cealaltă cu toaletă și lavoar.

Dincolo de inserția propriu-zisă, un alt aspect inedit al proiectului a constat în faptul că, pe durata lucrărilor, constructorii – meșteri veniți din Slovenia – au amenajat un atelier ad-hoc în piațeta din fața casei, care a atras atenția locuitorilor, aceștia venind în numere din ce în ce mai mari să întrebe despre alte renovări sau reparații care îi interesau. Astfel, șantierul a devenit un neașteptat un loc de întâlnire pentru comunitatea locală, transformând intervenția într-un eveniment public.

PROIECT: Light House; AMPLASAMENT: Cres, Croația; SUPRAFAȚA UTILĂ: 25 mp; ARHITECTURĂ DE INTERIOR: OFIS Arhitekti; ECHIPA: Rok Oman, Špela Videčnik, Jolana Kováčiková, Amadej Mravlak; STRUCTURĂ: Project PA, Milan Sorč; INSTALAȚII: GEA gradnje; TÂMPLĂRIE: Mizarstvo Ovsenik; FINALIZAT: 2024

Coșul de cumpărături0
Nu exista produse în coș
Continuă cumpărăturile
0